Yleinen

Journalismin koulutusohjelmasta Julkisen sanan neuvoston jäsen

Haaga-Helian Journalismin koulutusohjelma on päässyt Julkisen sanan neuvoston jäseneksi! Virallisen jäsenyyden myötä koulumme julkaisut, verkkolehti Tuima ja aikakauslehti H2, kuuluvat itsesääntelyn piiriin.

Epävirallisesti koulumme julkaisuissa on aina noudatettu Journalistin ohjeita. Sekä Tuimassa että H2:ssa on pyritty laadukkaaseen sisältöön ajatellen paitsi yleisöä, myös sisältöä tuottavia nuoria toimittajia. Yleisölle on pyritty tarjoamaan sisältöä, joka houkuttelee lukemaan ja palaamaan julkaisun pariin uudestaan. Aloittelevat toimittajat taas saavat niiden kautta kelpo juttunäytteitä portfoliotaan kartuttamaan. Virallinen sitoutuminen itsesääntelyyn ei muuta toimitusten arkea, mutta se on tärkeä julkinen osoitus siitä, että työtä tehdään laadusta tinkimättä ja tosissaan.

Hip hei ja malja saavutukselle! Tsekkailkaa lehtien sisältöä linkeistä. Uunituore H2 kolahtaa myös postiluukuista aivan näinä päivinä, ja Tuimahan se päivittää lisää lukemista tasaiseen tahtiin.

-Riikka Nyman, web-vastaava